Home > اخبار > مشاوره قبل از ازدواج مسئله‌ای که این‌روزها نادیده گرفته شده

مشاوره قبل از ازدواج مسئله‌ای که این‌روزها نادیده گرفته شده

تاثیر مشاور ه قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج راهی برای هموار کردن خوشبختی زوجین است که امروزه آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته است

گستردگی جامعه امروزی باعث شده انسان‌ها نیاز به استفاده از تجربیات و نظریات افراد پخته و صاحب نظر جامعه داشته باشند تا بتوانند نتیجه کارهایشان را با جوهر موفقیت امضا کنند.

ازدواج یکی از مواردی است که موفقیت آن نیازمند مشورت و استفاده از تجربیات افراد صاحب‌نظر و پخته است.

در گذشته‌های دور ازدواج‌ ها و همسریابی ها با صلاح و مشورت ریش‌سفیدان هر خانواده انجام می‌شد که امروزه با توجه به پیچیدگی‌های زندگی و فاصله گرفتن افراد از یکدیگر، مشاور جای ریش‌سفیدان را گرفته و چراغ راه جوانان برای ازدواج شده است.

چراغ راهی که می‌تواند راه را از بیراهه نشان دهد و زندگی را بر کام زوجین بچرخاند و یا با راهنمایی دادن اشتباه طلاق را نشانه بگیرد و چه سخت است، انتخاب مشاور دلسوز و عاقل که نهایت دلسوزی را برای افراد به کار گیرد تا بتوان سنگ‌بنای زندگی خود را بر اساس سخنان سنجیده مشاور بنا نهاد و به آرزوهای دیرین خود جامه عمل پوشاند.

مشاوره سدی در برابر طلاق است

علیرضا هریوندی، کارشناس ارشدروانشناسی بالینی در خصوص نقش مشاوره در کاهش طلاق، گفت: مشاوره باعث ایجاد بینش و بصیرت و آگاهی در ذهن افراد می‌شود و هزار راه نرفته‌ای را که تاکنون به دنبال آن نبوده‌اند به افراد آموزش می‌دهد.

آموزش های قبل از ازدواج

وی ادامه داد: استفاده از مشاورینی با دانش و تجربه کافی که قادر به تحلیل موشکافه مسائل زوجین هستند و همچنین توانایی برقراری ارتباط گرم و حرفه‌ای با مراجعین دارند، نقش موثری در جلوگیری از طلاق دارد.

این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی افزود: قبل از ورود زوجین به مشاوره روان‌شناختی، ورود زوجین به مشاوره‌های حقوقی باعث تشدید اختلافات زوجین و عدم اثربخشی مشاوره‌های روانشناختی می‌شود.

هریوندی تصریح کرد: با گسترش زندگی صنعتی و استقلال بیشتر افراد در جوامع مدرنیزه امروز، جابه جایی نقش‌های زن و مرد یکی از عوامل اساسی ایجاد تعارضات و ناسازگاری‌ها و به دنبال آن فروپاشیدن بنای زندگی زن و مرد می‌شود.

وی ادامه داد: خداوند لطافت، ظرافت و حساسیت را در وجود زن و اقتدار و قدرت‌طلبی و ثبات رفتاری را در وجود مرد به ودیعه نهاده تا در سایه این استکمال و تقدم و مکمل بودن وجود زن و مرد، بنیان زندگی خانواده مستحکم شود.

مشاوره باید در اولین جرقه‌های اختلاف انجام شود

نقش مشاوران در کاهش آمار طلاق

حجت‌الاسلام و المسلمین یدالله وحدانی‌نیا، معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به نقش موثر مشاوره در کاهش طلاق، گفت: تاثیرگذاری مشاوره مستلزم پذیرش تاثیرگذاری مشاوره توسط زوجین است.

وی ادامه داد: در حال‌حاضر باور تاثیرگذاری مشاوره در بهبود زندگی زناشویی در حد پایین است، در حالی که بیش از 50 رصد سازش‌ها توسط مشاوره محقق می‌شود.

‌ معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان افزود: در صورتی که زوجین به ضرورت مشاوره پی‌ببرند توصیه‌های مشاور را به راحتی در زندگی خود اجرا و زندگی مستحکم و شیرینی خواهند داشت.

وحدانی‌نیا با تاکید بر اینکه مشاورها برای تاثیرگذاری بیشتر باید دانش خو را به روز کنند، ادامه‌ داد: رعایت اصول و قوانین مشاوره از دیگر موارد مورد توجه برای مشاوران است.

وی با اشاره به اینکه بیشتر طلاق‌های زوجین توافقی است، افزود: در اینگونه مواقع زوجین به مشاوره مراجعه نمی‌کنند و تمام تلاش خود را برای طلاق به کار می‌گیرند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خراسان‌جنوبی با تاکید بر اینکه مشاوره باید در اولین جرقه‌های اختلاف انجام شود، تصریح کرد: زوجین نباید زمانی که راهی دادگاه شدند به مشاور مراجعه کنند؛ چراکه در این برهه از زمان تاثیرگذاری مشاوره بسیار سخت است.

کمک مشاوره ازدواج به بهبود همسرداری

ارائه مشاوره مناسب نیازمند توجه به عقاید جامعه است

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدحسن سیدی، کارشناس مذهبی در بیرجند نیز به ایسنا با اشاره به اینکه ضرورت مشورت و مشاوره در همه امور زندگی اجتماعی و حتی فردی بر کسی پوشیده نیست، گفت: آیات و روایات هم به این نکته تأکید فراوانی دارند.

وی ادامه داد: مشاوره به معنی کمک گرفتن در کار از صاحب‌نظران است و باید توجه داشت افرادی به‌خاطر غرور و صاحب رأی دانستن خویش توجه به این مقوله ندارند لذا دچار انحرافات و اشتباهاتی می‌شوند.

این کارشناس مذهبی تصریح‌کرد: طبق سخن امام صادق(ع) در مشاوره باید با افرادی عاقل، آگاه به احکام و آداب و رسوم دینی، خیرخواه و دارای عمل اخلاص مشورت کرد.

سیدی اظهارکرد: در مسئله ازدواج و مسائل مربوط به قبل و بعد آن بسیاری از مشاورین امروزه تسلط بر احکام و مبانی دینی ندارند و یا بهره‌ای از آن نمی‌برند و عمدتا سبک و سیاق مشاوره غربی را در نظر می گیرند و بدون توجه به عقاید جامعه مشاوره ارائه می‌دهند.

وی ادامه داد: مشاوره‌های ضد مبانی دینی باعث می‌شود مراجعه‌کنندگان برای مشاوره به مشاورین مختلفی مراجعه و دچار سردرگمی می‌شوند و قدرت تصمیم‌گیری از بین می‌رود و در نتیجه اشتباه تصمیم می‌گیرند.

این کارشناس مذهبی افزود: گاهی اوقات افرادی که هیچگونه تخصص و تجربه‌ای در امر مشاوره ندارند، مشاوره ارائه می‌دهند که باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی افراد می‌شود.

سیدی با اشاره به اینکه بسیاری از هم پاشیدگی‌ زندگی‌ها (طلاق) به دلیل تصمیمات اشتباه، عجله و یا مشورت‌های نادرست است، تصریح کرد: اگر از مشاورین تحصیل کرده با معیارهایی که در روایت امام صادق(ع) ذکر شده استفاده شود قطعاً با این نابسامانی موجود مواجه نخواهیم بود.

مشاوره قبل از ازدواج به عنوان مهم‌ترین نکته‌ای است که به افراد کمک می‌کند واقع بینانه به ازدواج نگاه کنند و از هرگونه احساسات غیرعقلانی بپرهیزند چراکه پایه و اساس ازدواج بر مبنای معیار های عقلانی استوار است.