صفحه اصلی > اخبار > عروس‌هایی که در خانه‌ شوهر دست به سیاه‌وسفید نمی‌زنند/ قدیمی‌ها با وجود امکانات‌ کم‌ طلاق نمی‌گرفتند

عروس‌هایی که در خانه‌ شوهر دست به سیاه‌وسفید نمی‌زنند/ قدیمی‌ها با وجود امکانات‌ کم‌ طلاق نمی‌گرفتند

عروس‌هایی که در خانه‌ شوهر دست به سیاه‌وسفید نمی‌زنند/ قدیمی‌ها با وجود امکانات‌ کم‌ طلاق نمی‌گرفتند

روزنامه جوان نوشت: چرا دهه‌ها قبل، با وجود همه محدودیت‌ها و کمبودها، نبود امکانات، حتی ضروری‌ترین و اولیه‌ترین امکانات زندگی، بنیان خانواده حفظ می‌شد؟ چرا ریشه‌های زندگی مشترک آنقدر قوی بود که هیچ چیز تکانش نمی‌داد؟

آمار ازدواج‌ها بالا بود و آمار جدایی‌ها پایین. چرا خانواده‌ها با جمعیت بالا و با حضور حتی پدربزرگ و مادر بزرگ، میزان رضایت و خشنودی بالایی داشتند؟

شاید دلیل عمده و ریشه‌ای آن این بود که در گذشته، فرزندان در خانواده‌هایی بزرگ می‌شدند که محوریت تربیت و پرورش آنها بر پایه‌هایی استوار بود که بسیار با اکنون تفاوت دارد. به طور مثال، مادر به فرزند دخترش از سنین پایین، آموزش خانه‌داری، تاب آوری و بردباری می‌داد و فرزند پسر در جوار پدرش درس مسئولیت‌پذیری، احترام و خویشتنداری در سنین پایین را می‌آموخت و برای ورود به زندگی مشترک از بسیاری لحاظ پخته و آماده می‌شدند.

امروزه شاهد هستیم که دختران حتی تا سنین بالا خود را ملزم به یادگیری مهارت‌های خانه داری نمی‌دانند یا پسران، خیلی دیر شروع به پذیرش مسئولیت می‌کنند. این تغییر ارزش‌ها و تفاوت در سبک و شیوه فرزندپروری تأثیر بسیاری بر فروپاشی نظام خانواده در دنیای حاضر داشته است، اما این تمام ماجرا نیست. طلاق و جدایی عوامل بسیاری دارد که هرکدام در جایگاه خود بسیار مهم و قابل توجه هستند.